ВМРО ДПМНЕ ја објави листата за пратеници во 4 Изборна единица која ќе ја предводи Александар Николовски

2186

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ едногласно ја усвои листата на кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ за 4 Изборна единица. Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоскистанува збор за нови имиња, свежи кадри и врвни индивидуи. Мицкоски потенцираше дека над 95 проценти се луѓе кои што за прв пат ќе бидат дел од листата која што ќе ги опфати кандидатите за пратеници

Во изборната единица број 4, Централниот комитет ја утврди следнава листа на кандидати за пратеници на која се најдоа седум кандидати од Југоистокот

 1. Александар Николовски од Охрид,
 2. Ане Лашкоска од Прилеп,
 3. Дајанчо Ефтимов од Василево,
 4. Ели Панова од Струмица,
 5. Зоран Јованчев од Кавадарци,
 6. Петар Ристески од Прилеп,
 7. Проф. д-р.Здравко Трајанов од Радовиш,
 8. Ангелина Петкова од Гевгелија,
 9. Златко Пенков од Неготино,
 10. Д-р.Јадранка Поцкова од Струмица,
 11. коалиција,
 12. коалиција,
 13. Дејан Бошков од Валандово,
 14. Ирена Стерјоска Локвенец од Прилеп,
 15. Слободан Ивановски од Кавадарци,
 16. Димитар Лазаревски од Могила,
 17. Катерина Мојсоска од Кривогаштани,
 18. Златко Темелковски од Кукуречани,
 19. Владимир Ристов од Струмица, предлог на УМС и
 20. Александра Свајќароска од Прилеп, предлог на УМС.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.