Видео – Големи штети во радовишко по вчерашното невреме од пороен дожд и силен ветар, општината почна со санација

1490

Огромни штети предизвика вчерашното невреме во радовишко посебно во населените места Раклиш, Ораовица и Подареш кои од надојдените води биле поплавени пристапните патишта. Порталот www.radovisnews.mk пренесува за однесена патна инфраструкутра, земјоделски посеви и поплавени домови во овие населни места каде невремето со силен ветар, траело нешто повеќе од два часа

Најмногу оштетувања се регистрирани на полските патишта и кај земјоделските посеви во атарите на Подареш и Ораовица каде надојдените води носеле се пред себе. Силниот ветар урнисал и повеќе дрвјаи сокршил повеќе гранки а штети има и кај комуналната инфраструктура

Екипи на јавното претпријатие Плачковица од Радовиш заедно со стручните служби на локалната самоуправа вршат проценка на настанатите штети и санација на дел од штетите предизвикани од пројните дождови и силниот ветар. Од општината информираа дека е ангажирана комплетната механизација за расчистување на наносите од земја и отстранување на паднатите дрвја и гранки. Поради големиот обем на работа бараат разбирање од граѓаните и потенцираа дека се прават напори да се интервенира на секоја позиција

фото и видео Општина Радовиш

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.