Видео: Бендот ,,Риплеј” направи преработка на песна од Bob Marley – ја крстија ,,Небо сино”

2651

Бендот ,,Риплеј” во кој членува и струмичанецот Столе Коцев направија преработка на светскиот хит ,,Redemption Song’’ од легендарниот Bob Marley со македонкси текст и нов аранжман на песната.  Песната ја насловија ,,Небо сино” а  во целиот проект го реализираа  Мартин Мила која беше задолжена за  текстот а Ангел Ќосев за аражманот. Ова е трета преработка на бендот Риплеј

Песната ја интерпретира Никола Велиновски Црни кој е задолжен и за гитара заедно со Ивана Стојановска. Во видео записот се јавува и струмичанецот Столе Коцев  кој со саксафон ги свири нотите од  ,,Небо сино”

Бендот ,,Риплеј,, постои нешто помалку од пет години кој зад себе има три авторски песни и две преработки. Авторските се ,, Така случајно,, во соработка со Eye cue, втората ,, Ти си мојот сон” од Влатко Илиевски  и третата ,, Драма“ во сроабтока со Мартин Мила

Еве како звучи  преработка на светскиот хит ,,Redemption Song’’ од легендарниот Bob Marley со македонски текст и нов аранжман на песната наслвоена ,,Небо сино”

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.