Васоски: Нема да ја дадеме КУП титулата лесно, ќе дадеме сè по втор пат да ја освоиме (фото)

1447

Академија Пандев кој е последниот освојувач на КУП титулата во мак фудбалот, нема намера лесно да го предаде пехарот од ова натпреварување. Тие се сеуште актуелни КУП победници, откако лани не се заврши ова натпреварување. Како што изјави за Дрнка.МК стратегот на пандевци Александар Васоски, во среда во Скопје воопшто нема да биде лесно против Силекс но немаат намера да ја отстапат КУП титулата на друг тим а со тоа и правото да излезат во фудбалска Европа

,, Финалето е да се освои не само да се учествува. Нема да ја дадеме титулата. Ќе настојуваме да ја одбраниме ова титула од пред една сезона. Не може да гарантираме со сигурност бидејки Силекс е квалитетен тим и имаат огромно искуство. Лани играа Лига на шампиони но имаме свои адути и ќе се обидеме да ги искористиме,, кусо кажа Васоски кој го превзеде тимот од вториот дел на превенството

Според Васоски во среда ќе одлучуваат нијанси, бидејки тоа ќе биде меч без поправен испит. Според него кој ќе одигра помудро и потактички на теренот тој ќе слави

,, Имаме стратегија го анализирамве Силекс. Тие се квлаитетен тим. Пред месец дена загубивме со 3:2 но имаме свои сметки кој треба да ги израмниме. Ова е меч без поправен испит. Кој ќе биде помудар по татктички зрел ќе победи. Според мене нијанси ќе одлучуваат. Фудбалерите се истрошени. Треба да одиграме паметен натпревар да креираме шанси и да имаме реализација но притоа да внимаваме да не примаме гол,, рече Васоски

Тие денеска го одработија последниот тренинг на СРЦ Пандев во Струмица пред да заминат во Скопје во карантин. Дел од играчите вежбаа одредени тактики, други одработуваа физички вежби додека голманската четворка на чело со Томи Пандев се обидуваа кој повеќе шутеви да одбрани

За Васоски ова е прво КУП финале и како што рече ќе му биде чест да го освои и притоа да му го посвети на Горан Пандев човекот кој вложува во фудбалската инфраструктура и човек кој придонесол за многу за развојот на мак фудбалот.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.