Беласица ја совлада Академија Пандев во Турново и остана во игра за опстанок преку бараж

1369

Фудбалерите на ,,Беласица’’ славеа во четвртото струмичко дерби против ,,Академија Пандев’’ и тоа на стадионот ,,Кукуш’’ во Турново. Со головите на Влатко Дробаров и Пепи Ѓеоргиев струмичките сино бели освоија значајни три бода, со кои остануваат во трката за опстанок во фудбалската елита и тоа  преку осмата позиција. Осмото место на табелата носи бараж по завршувањето на сезоната дали да се биде во Прва или ќе се отпадне во Втора лига.

Екипата на ,,Беласица’’ предводена од новиот стратег Ацо Стојанов, многу повеќе ја посакуваше победата и тргнаа офанзивно со самиот старт на мечот. Притисокот резултираше со гол во 19 минута кога Влатко Дробаров ја смести топката во мрежата на Чубраковиќ кој  беше немоќен и во 30 тата минута кога Пепи Ѓеоргиев го надмудри со удар од 5 метри по асистенцијата на Савиќ

Инаку победата на Беласица може да биде поубедлива ако не беа пречките на Маслач и Џонов што му се случи и на Сашко Пандев кој можеше да го намали резулатот

Ова е прв триумф на ,,Беласица’’ над Академијата на Горан Пандев. Претходните три им припаднаа на пандевци кои остануваат на третата позиција додека  струмичките синобели го  ,,напаѓаат ’’ осмото место на Силекс за да игра Бараж за опстанок

Во следното коло, Беласица го пречекува лидерот Шкендија а  Академија Пандев му гостува на полетниот Шкупи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.