Беласица се справи со Питу Гули од Крушево и остана на лидер, победа забележа и Кожуф во Гевгелија против Осогово

1622

Струмичка Беласица прокнижа уште една победа и остана на лидерската позиција. На свој терен го совлада фенерџијата во источото друштво тимот на Питу Гули од Крушево со 2:0. Новото засилување Дејан Ангов и Благој Истатов беа стрелците на головите за синобелите кои отпорот на крушевчани го скршија во последните десетина минути.

Ангов во 79 тата минута од белата точка го отвори резултатот откако Рамзоски беше срушен во шеснаесетникот на противникот. Четири минути подоцна по асистенцијата на Серафимовски Истатов втор пат ја затресе мрежата на Питу Гули за конечни 2:0

Во денешното 16 то коло Плачковица од Радовиш претрпе пораз кај Македонска Каменица а гевгелиски Кожуф на свој терен со 1:0 славеше против Осогово каде стрелец на голот беше Никола Костадинов од белата точка.

По 16 то коло Беласица има 40 бода и се лидери , Кожуф од Гевгелија на петата позиција со 27 а Плачковица од Радовиш на 7 тат позиција со 13 бода

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.