Беласица по победата над Детонит со ново славје и се приближи во горниот дел на табелата (видео)

1520

Фудбалерите на „Беласица“  забележаа минимална победа кај фенерџијата во Втората лига екипата на „Борец“  во Велес.  Стрелец на единствениот гол беше Љумовиќ кој во 86 минута биеше прецизно во домашниот гол за нови три бода на својот тим.

Ова е втора едноподруга победа на синобелите откако во првото „пролетно“ коло славеа дома над  „Детонит Плачковица“ од Радовиш со 2:1.

Струмичките сино бели со последните шест имаат вкупно 26 бода и се пробија во горниот дел на второлигашката табела односно на 6 место. Имаат биланс  од 7 победи и по 5 меча со нерешен исход и пораз.

Од останатите екипи од Југоистокот, Детонит на свој терен во Радовиш славеше против Тетекс со 1:0 додека гевгелиски Кожуф на гостувањето кај Арсими забележа пораза од 2:1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.