Асфалтирано платото пред Домот на културата во Нова Маала каде има урбана опрема, фонтана, летниковци !

468

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов присуствуваше на асфалтирањето на платото пред Домот на културата во Нова Маала, како една од планираните активности во рамки на проектот  Партерно уредување на плато пред Домот на културата во Нова Маала, лоциран на  просторот во централното подрачје на ова населено место.

Со асфалтот како спој меѓу поставениот бекатон на платото и  главната улица  се формира естетски  уредена површина со  можности за одмор, релаксација и разонода на жителите од ова населено место.

Со веќе поставените летниковци, клупите за одмор како дел од урбаната опрема,  детските реквизити, фонтана за вода за пиење, соларните панели за осветлување, хортикултурното уредување и бекатонот се заокружуваат планираните активности  со што центарот на населеното место Нова Маала добива сосема нов лик и содржини за целото население.

Согласно Договорот со компанијата изведувач,  Буџетот за реализација на овој проект, кој се птостира на површина од 1582 м изнесува 4 354 339 денари, од кои 3.822.674 денари се обезбедени од  Бирото за регионален развој преку  Програма за рамномерен регионален развој за 2022 година, а остатокот се од општинскиот Буџет.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.