Активистите против рудници од центарот на Струмица побараа Владата да не дозволи рудник за бакар и злато на Огражден.

137

,,Ако се отвори рудник овој зеленчук во струмичко нема да го има, а ова коса што ја држам е симболика дека рудникот сите ќе не покоси“. Вака им порача еден струмичанецот Делчо Ѓоргиев  на министерките за труд и социјална политика Јована Тренчевска но за животна средина Каја Шукова  кои денеска беа присутни на протестот против отворање рудник за бакар и златко Иловица Штука на планината Огражден.

,, Ние сме производители на храна од која живееме. Злато не може да јадеме туку домати, пиперки а ова коса што ја гледате е симболика дека ако се отвори рудникот сите ќе не покоси не само нас туку и идните генерации,, кажа Ѓоргиев

Делчо заедно со останатите еко активисти од струмичко со блокада на центарот во Струмица го изразија својот револт и гнев од владината одлука за спојување на две концесии за експлоатација на бакар и злато на планината Огражден. Според нив сето тоа е направенот таинствено далеку од очите на јавноста иако Управниот суд го нема наложено тоа.

,, Народот е гневен . Поминати се сите црвени линии со последната одлука на Влада која е донесена тајно во климатизирани простории. Станува збор за две мртви концесии. Рудник во струмичкото поле нема да има. Ние златото го копаме по струмичките ниви и нема да отстапиме ниту една педа. Владата да го стави прстот на чело и да застане на страната на народот кој веќе седма година се бори против криминал, корумпирани политичари, судии, корпорадии. Нема да застанеме тука. Се надеваме дека Владата на следната седница ќе ја исправи својата грешка“, рече Зафирова од Здрава котлина.

Министерката за животна средина пред одржување на протестот  на прес конференција кажа дека Владата повторно ќе ја преиспита донесената одлука за што било побарано дополнителни информации од ресорното министерство за економија.

„Владата дополнително побараа дополнително информации од Министерството за економија и повторно ке се разгледа дали треба да има спојување на концесиите. Не се зголемува обемот на експлоатација туку административно се спојуваат две концески полиња, но дополнително ќе ја преиспитаме веќе донесената одлука,, рече Шукова

ИРЛ објави дека поголемиот дел од министрите на владината седница кога се носела одлуката биле изманипулирани од миниситерот за економија Крешник Бектеши кој ја поставил точката на дневен ред со образложение дека Управниот суд барал да се спојат двете концесии.

Инаку од протестот во Струмица, еко активистите побараа итно и неодложно одземање на криминално споената концесија за рудникот Иловица Штука поради прекршување на законот за минерални суровини, разрешување на претседателите на Управен и Виш Управен суд поради тендециозната погрешна примена на законите, одговорност од сите одговорни лица од Владата кои биле вклучени во нелегалниот процес на спојување на концесиите а Државната комисија за спречување корупција да поведе постапка за испитување на делувањата и релациите помеѓу сите вклучени одгвоорни лица од аспект на тргување со моќ и политичко влијание, инсајдерско тргување и злопупотреба на службната положаба и овластување.

На овие барања на од Здрава Котлина се потпишаа и 50 тина други граѓански организации но и професори кои сметат дека во струмичко не треба да се гради рудник.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.