дома тагови отпад

таг: отпад

Општина Босилово подели 1 200 овошни садници на граѓани кои донесоа по 30 пластични шишиња (ФОТО)

Општина Босилово ја реализираше акцијата ,,Овошно дрвце за пластични шишиња“ Во сите населени места од ова општина беа поделени 1 200 дрвца сливи, круши,...

Рециклира стара хартија и прави нов производ, приказна за кумановец кој на отпадот му дава нова вредност ! (ФОТО)

,,Особено ми смета кога ќе видам дека картонот се пали. Тоа е суровина, која вреди пари и затоа треба да ја заштитиме и правилно...

Фатени струмичани на дело како горат кабли за да добијат бакар и ја загадувале животната средина

Три лица од Струмица ќе заработат пријави за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата“, откако беа фатени во атарот на река...

Гевгелија набави контејнери и канти за рециклирање на отпад, ќе се делат етапно по Нова година

После Нова година од страна на комуналното претпријатие Комуналец, се очекува испораката на пластични контејнери за селекција на отпадот во Гевгелија откако општината неодамна...

Струмички Комуналец на лизинг набави две ,,метларки’’ за чистење улици, ќе се исплаќаат 4 години

ЈПКД Комуналец од Струмица набави две автоматизирани машини ,,метларки'' за чистење улици со кои се очекува да ја зголеми јавната чистота во градот. Паралелно...

Општина Босилово додели канти за отпад на домаќинствата во Гечерлија, од идниот месец ќе има организирано собирање

Општина Босилово додели 100 канти за отпад на домакинства во населеното место Гечерлија со што ова населено место ќе биде вклучено во системот на...

Над еден тон пластичен отпад кој се рециклира се собра во Општина Босилово, во акцијата пластика за садници !

Околу 1200 килограми пластичен отпад што се рециклира се собра во акцијата што ја реализираше општина Босилово меѓу жителите а за возврат им додели...

По 30 години ЈП Плаваја од Радовиш, за 118 илјади евра набави ново возило за подигање на отпад

Радовишкото комунално претпријатие ,,Плаваја’’ објави дека набавило ново комунално возило за подигање смет од правните и физички лица во ова општина. Како што стои...

И покрај апелите на Комуналец пак се фрла отпад низ Струмица иако на 13-110 може да се јават за...

ЈПКД Комуналец од Струмица уште еднаш апелира до струмичани да не се остава кабаст отпад на јавни површни туку тој да се пријави до...

Посетители на Влашките колиби кај Мантово викендов пустошеле, Општина Конче апелира на совесност

Општина Конче и тамошното Јавно комунално претпријатие Лакавица апелираат на совесно однесување кон урбаната опрема но и кон самиот локалитет Влашки колиби кај езерото...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Пронајдена марихуана кај лица од Колешино, Ново Село, Бориево, полицијата ги...

На 22.04.2024 во 19.30 часот во Ново Село полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Д.К.(42) и К.Ѓ.(29), двајцата од село Колешино, струмичко....