Исплатени 27 милиони евра субвенции за тутун, тутунарите од една компанија парите ќе ги добијат наредните денови

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати над 80 отсто од вкупно планираната сума за субвенции за тутунот од реколтата 2018-та...

Речиси половина тон крап се улови од браната Паљурци кај Богданци во првото коло од ,,Крапската лига 2019’’

Во организација на Здружението на спортски риболовци ,,Костреш’’ од Богданци на браната Паљурци, викендов се одржа првото натпреварувачко коло од државната Крапска лига 2019....

Во струмичко Нова Маала поставени 4 метални крста за доаѓањето на Папата Фрањо во државата

Викендов со благослов на Н.В.П д-р. Киро Стојанов, бискуп Скопски и епарх Струмичко-скопски, по повод пасторалната посета на Папата Фрањо на Македонија, во парохијата...

Поклоничко патување во Светата земја – Израел, еве кои места ќе се посетат !

Со благослов на митрополитит струмички Наум, струмичката епархија во соработка со Т.А. Лагуна Травел, во периодот од 09 до 17 мај организира поклоничко патување...

Турци сакаат да градат ветерници кај Гевгелија доставиле барања до државните институции

Турци сакаат да градат ветерен парк  на територијата на општините Гевгелија и Демир Капија. Преку својата фирма ,, Калтурн Енерџи'' доставиле известување за својата...

На исчистените депонии во Струмица поставени табли – Забрането фрлање било каков комунален отпад

Струмички ,,Комуналец’’ и општина Струмица поставија табли на локациите каде се исчистија дивите депонии со пораки до граѓаните  дека согласно законската регулатива е забрането...

Австриски ,,Брамак’’ повторно го награди „Разнопромет АС’’ за најдобар трговски партнер

Светски познатиот производител на керамиди ,,Брамак’’ од Австрија по шести пат го награди ,,Разнопромет АС’’ од Струмица за најдобар трговски партнер за државата а...

Струмичани може да гледат три нови бугарски телевизии преку кабловска за вести, спорт и туризам

Три бугарски телевизии со различна програмска содржина од денеска се присутни во македонскиот медиумски простор. Дозволата за емитување во земјава ја добиле пред две...

Николовски од Валандово најави 20 милиони евра за изградба на откупни центри за зеленчук и овошје

Министерот за земјоделство Лупчо Николовски од Валандово најави дека до крајот на годината преку Светска Банка ќе бидат доделени 20 милиони евра за изградба...

Секој од нас да го даде својот придонес за развој на општината, кажа градоначалникот Зимбаков на Денот на општина...

Со свечена Академија, Босилово го одблежа Денот на општината на која се обрати градоначалникот Зоран Зимбаков. Тој во својот говор истакна дека сите жители...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

МЕПСО инвестираше 770 илјади евра за постабилно напојување од електромрежата во...

Со заем од Европската банка за обнова и развој во висина од 770 илјади евра, АД Мепсо изврши замена на опремата стара 40 години...