АФПЗРР: До 1 јули да се поднесат барања за субвенции – еве каде да се аплицира и за што...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави повикот за Директните плаќања за 2024 година. Сите регистрирани земјоделски стопанства во ЕРЗС...

Во Гевгелија прослава на ,,Денот на Европа 2024“ со уникатен концерт на отворено и настап на повеќе музички имиња...

На 30-ти мај, во организација на Јуроп хаус Струмица, Гевгелија ќе биде домаќин на незаборавна музичка вечер по повод „Денот на Европа 2024“. Прославата...

Лидери со интегритет и почит се создаваат – кажаа учесниците на конференцијата „Разговори со Ѓорѓи Марјановиќ“

Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ и Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје организира конференција за одбележување 85 години од раѓањето...

Трипуновски и откупувачите договорија повисока откупна цена на доматите во струмичко ( фото )

Доматите во нареднава недела да се откупуваат по цена од 30 и 35 денари за килограм а инспекторите да ги засилат контролите на откупните...

Три лица повредени во сообраќајка на три возила на раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица – Радовиш

Три лица се полесно повредени попладнево во сообраќајката што се случи кај раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица -  Радовиш. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Младата Ангела Влинтовска со песната „Темјана“ победи на Фолк фест Валандово 2024

Младата Ангела Влинтовска од Скопје студентка на музичката академија која ја отпее песната ,,Темјана“  песна на Огнен Неделковски, Ванчо Димитров и Љупчо Соколовски ја...

Земјоделците со трактори ја блокираа Струмица, потенцијалниот министер Трипуновски најави борба со зелената мафија

Потенцијалниот министер за земјоделство а сегашен дополнителен во техничката Влада, Цветан Трипуновски, најави борба против зелената мафија во Струмица. Според него имало неколку откупувачи...

Земјоделците најавија блокада на Струмица, бараат рентабилна откупна цена и стоп на увозот на домати од Албанија (фото)

Производителите на домати во понедeленик ќе ја блокираат Струмица бидејки никој од Владата не ги контактирал да им ги слушне проблемите и да им...

Производителите на домати од Струмичко со блокада на патот кон Просениково – незадоволни од почетната откупна цена (ФОТО)

Нови протести и блокади на земјоделците од струмичко. По производителите на компир од Иловида и Штука, денеска на празникот Св. Кирил и Методиј на...

Во Богданци во Католичката црква ќе бидат изложени моштите на Свети Кирил

По десет години моштите на Свети Кирил повторно ќе бидат изложени во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Богданци, а верниците ќе имаат можност...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

АФПЗРР: До 1 јули да се поднесат барања за субвенции –...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави повикот за Директните плаќања за 2024 година. Сите регистрирани земјоделски стопанства во ЕРЗС...