Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на куќата, полицијата го приведе

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...

Приведен струмичанец кој со сила одзел пари од казино во Босилово а полицијата ги нашла во негов ормар

Денеска (22.09.2023) во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Н.В. од Струмица. Тој се сомничи дека на 19.09.2023 со употреба...

Асфалтирана улица во Нова Маала која жителите од ова место ја побараа како приоритет од Општина Василево

Денес во населеното место Нова Маала, локалната самоуправа Василево асфалтираше улица чија изградба старуваше пред неколку денови а истата беше планирана со Програмата за...

Место автомобили, возете велосипеди – Струмица ја одбележа Европската недела на мобилност

Со велосипедско дефиле по улиците во централното градско подрачје во кое учествуваа ученици од основните и средните училишта, Општина Струмица денеска ја одбележа Европската...

Џонсон Мети и Македонија2025 почнаа нов образовен проект Science & Me

Поткрепувајќи ја заложбата за унапредување на научното образование, Џонсон Мети Скопје со задоволство објавува грант за својот заеднички проект Science & Me, во партнерство...

Изградена пристапна рампа за лица со попреченост во ООУ „Атанас Нивичански“ Нова Мала

ООУ „Атанас Нивичански, Нова Мала, учебната 2023/2024 година , ја стартуваше со комплетно реновирани тоалети и новоизградена пристапна рампа за лицата со попреченост.Како што...

Струмица ќе се справува со аерозагадувањето преку проект финсисиран од Шведска и УНДП (видео)

Во општина Струмица како и во  Куманово,  Кавадарци, Гостивар и Струга ќе се имплементира проект за справување со загадувањето на воздухот. Конкретно ќе се...

Во Дојран промовирана „Европската недела на мобилност“ – се возеа велосипеди како алтернативно средство за превоз

Зелената агенда е висок приоритет на Министерството за транспорт и врски со што преземаме низа мерки и активности за нејзина промоција како политика на...

Заврши одбојкарскиот турнир во Сушево под покровителство на Општина Василево – познати победниците !

Заврши одбојкарскиот турнир во населеното место Сушево по повод празникот ,,Мала Богородица“ под покровителство на Општина Василево. На турнирот учествуваа вкупно 6 екипи и...

Кожуф да се прогласи за Национален парк и да се стопира изградбата на хидроелектраните !

Во рок од 30 дена Владата да донесе одлука за стопирање на сите активности поврзани со изградбата на мали хидроелектрани на река „Дошница“ на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Прием на првачињата од ООУ „Атанас Нивичански“ во Детската организација

Денес, првачињата од ООУ „Атанас Нивичански“, Нова Маала, на свечена церемонија беа примени во Детската организација. Сложно, во еден глас повторувајќи ги  зборовите од...