Д-р Филипче: Месечен надоместок од почетни 60.000 денари за специјализантите

пецијализантите остануваат во фокус на СДСМ и во следниот мандат што ќе го добиеме бидејќи граѓаните ја препознаваат нашата посветеност за системско решавање на...

Гевгеличанец и жител од Скопје добија кривични, измамиле брачен пар од Струмица за 3 илјади евра

СВР Струмица поднесена кривична пријава против 32-годишниот Б.Н. од Скопје и 24-годишниот З.М. од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Приведени две момчиња од Струмичко – во автомобил во кој биле, пронајдена марихуана

Струмичката полиција вчера  лишиле од слобода две момчиња на возраст од 20 и 26 години од населенит места Мокрино и Колешино, бидејќи при преглед...

УХМР најави нестабилно време со пороен дожд, грмежи и силен ветер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат...

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Специјализантите подолго време преку јавни настапи, протести и генерален штрајк, што го започнаа денеска, бараат да бидат исполнети нивните барања за регулирање на работниот...

Казнети 82 возачи за брзо возење во Југоистокот, најмногу во Радовиш – дури половина !

На 14.04.2024 во периодот од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...

Тешко повреден малолетник на мопед од Струмица во сообраќајка со автомобил

Вчера во 20.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на крстосницата од ул.„Маршал Тито“ и ул.„Ристоман Попчевски“,во Струмица се случила сообраќајна несреќа помеѓу...

ВМРО-ДПМНЕ со промоција на кандидатот Гордана Силјановска Давкова во струмичко Габрово и Муртино

Кампањата на Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова во Струмица вчера продолжи со направени средби со граѓаните во Габрово и во Муртино. На средбите преку разговори...

Венко Филипче: Во Струмица очекуваме голема победа на Стево Пендаровски во првиот круг

Кандидатот на СДСМ и носител во изборна единица 4, Д-р Венко Филипче, денес ја посети Струмица каде оствари низа средби со граѓаните. Филипче ги...

Во Општина Босилово уште една еко акција – собрани стотици кила ПЕТ пластика доделени 2 000 садници цвеќе (ФОТО)

,,Пет пластика за цвеќе“. Ова беше мотото на еко акцијата што ја спроведе Локалниот младински совет на Босилово во сите населени места во општината...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тивериополски филмски денови на „Астерфест“ во Струмица

Изминатиот викенд и денес во Струмица се одвиваат Тивериополските филмски денови на „Астерфест“, кои се своевидно загревање за овогодишното фестивалско издание на Интернационалниот филмски...