За последните 24 часа во земјава, регистрирани 21 лице позитивни на вирусот КОВИД-19

Во изминатите 24 часа се направени 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи, 12...

Селото на војводата Атанас Цонев-Брадата Нивичино, ја чува тајната за последните денови од заложништвото на Мис Стон

Ретко кој знае дека американската мисионерка Мис Елен Стон која била киднапирана од страна на четата на Јане Сандански, пред да биде ослободена, престојувала...

Свештеникот Милчев кој доби забрана, во Црквата во која со години беше, во касата најдовме пиштол, кажа епископот Јаков

Свештеникот Боро Милчев од Струмица не е разрешен поради едицијата од 12 книги за македонските светители тој е разрешен поради неговото нецрковно и неканонско...

Емилија сигурно се гордее што нејзиното срце и понатаму чука, вели градоначалникот Ангов сосед на Диневи во Дојран

Телото на 43-годишната Емилија Динева од Стар Дојран, која ќе биде запишана во историјата на македонското здравство како прв донор на срце, попладнево беше...

Првпат сум но летово пак ќе дојдам за убавините, кажа Царовска која со Илиев беа на Мантово кај Конче...

Преку Проектот за локална и регионална конкурентност на Светска Банка, ЕУ и македонската влада, сончевата езерска населба Мантово кај општина Конче доби дополнителни содржини...

Владата одлучи, празничниот полициски час викендов од недела од 11 до вторник до 5 часот наутро

Владата на својата седница одлучи полицискиот час да започнe од недела од 11 часот и да трае до 5 часот во вторник за претстојниот...

Полицијата не ги пречекорила овластувањата во акцијата кога беа стопирани хуманитарните пакети од Заеви, кажа Чулев

Полицајците не ги пречекориле своите овластувања во акцијата за хуманитарните пакети на семејството Заеви преку граѓанското здружение Сите можеме заедно кога повеќе од 10...

Гевгеличанец тешко повреден, откако со возилото вчера излетал од патот Градско – Неготино

Гевгеличанец се здобил со тешки повреди откако вчера на регионалниот патен правец Градско - Неготино излетал од патот и удрил во земјен канал. Незгодата...

Црквата на поп Боро кај Смоларе, за општина Ново Село е дивоградба, тој пак вели имал дел од документите...

Црквата што свештеникот Боро Милчев ја гради кај Смоларе е дивоградба за која од општина Ново Село нема добиено никакви дозволи. Но со оглед...

Место со комунален, контејнерите во Радовиш несовесни граѓани ги полнат со шут и камења, Плаваја апелира на совесност

Деновиве во Радовиш зачестена е појавата, контејнерите за комунален отпад да се полнат со градежен шут што предизвикува проблем за Јавното комунално препријатие Плаваја...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

МЕПСО инвестираше 770 илјади евра за постабилно напојување од електромрежата во...

Со заем од Европската банка за обнова и развој во висина од 770 илјади евра, АД Мепсо изврши замена на опремата стара 40 години...