Кој се ќе учествува на „Д фестивал 2024“ во Дојран кој ќе се одржи на крајот на месецов

Од 28 до 30 јуни, на повеќе сцени на отворено во Дојран, ќе се одржи традиционалниот „Д фестивал“, со домашни, балкански и странски музичари,...

Од удар од гром почина 20-годишно момче во радовишко, уште едно лице е повредено

Дваесетгодишно момче од село Коџалија, радовишко синоќа почина по удар од гром. Околу 20 часот во ПС Радовиш било пријавено дека во 19:30 на ливада...

Приведен жител од Валандовско Удово, полицијата го сомничи дека предизвикал пожар пред врата од куќа и со спреј го...

На 29.05.2024 во 11.30 часот во село Удово, валандовско, полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода К.Ш.(23) од с.Удово поради постоење...

Приведени двајца струмичани, во нивните домови пронајдена и одземена марихуана

На 28.05.2024 во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода П.К.(36) и К.К.(40), двајцата од Струмица. При претрес во домот во...

АФПЗРР: До 1 јули да се поднесат барања за субвенции – еве каде да се аплицира и за што...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави повикот за Директните плаќања за 2024 година. Сите регистрирани земјоделски стопанства во ЕРЗС...

Во Гевгелија прослава на ,,Денот на Европа 2024“ со уникатен концерт на отворено и настап на повеќе музички имиња...

На 30-ти мај, во организација на Јуроп хаус Струмица, Гевгелија ќе биде домаќин на незаборавна музичка вечер по повод „Денот на Европа 2024“. Прославата...

Лидери со интегритет и почит се создаваат – кажаа учесниците на конференцијата „Разговори со Ѓорѓи Марјановиќ“

Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ и Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје организира конференција за одбележување 85 години од раѓањето...

Трипуновски и откупувачите договорија повисока откупна цена на доматите во струмичко ( фото )

Доматите во нареднава недела да се откупуваат по цена од 30 и 35 денари за килограм а инспекторите да ги засилат контролите на откупните...

Три лица повредени во сообраќајка на три возила на раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица – Радовиш

Три лица се полесно повредени попладнево во сообраќајката што се случи кај раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица -  Радовиш. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Младата Ангела Влинтовска со песната „Темјана“ победи на Фолк фест Валандово 2024

Младата Ангела Влинтовска од Скопје студентка на музичката академија која ја отпее песната ,,Темјана“  песна на Огнен Неделковски, Ванчо Димитров и Љупчо Соколовски ја...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...