Фудбалското игралиште со вештачка трева Филип Лазаревски во Струмица доби трибина со 150 столчиња

Фудбалското игралиште со вештачка трева во Струмица доби трибина со капацитет од 150 столчиња. Поставувањето трибина е резултат на соработката на општина Струмица со...

Струмица ќе гасифицира нови општински објекти а во школите ќе инсталира прочистувачи на воздух, кажа Јаневски (видео)

Струмица ќе гасифицира нови 8 општински објекти со цел да се намали употребата на нафтата и дрвата како енергенс во борбата за намалување на...

,,Јахја Кемал’’ во Струмица стана градинка за целодневен престој за 120 деца од 6 до 10 години

Од денеска поранешното приватно школо ,,Јахја Кемал’’ кое во Струмица работеше околу 9 години, почна да функционира како детска градинка за целодневен престој. За...

Пешак од струмичко Дабиле почина откако во него удрил патничко моторно возило

Синоќа после полноќ во полициската станица во Струмица било пријавено дека на магистралниот патен правец Струмица - Ново Село во населеното место Дабиле патничко...

,,Струмица ѕвезда под небото’’ Со овој бренд ќе се привлекуваат инвестиции и туристи во градот што расте Струмица (видео)

Струмица со повеќе промотивни матријали и видеа ќе се обиде да се позиционира како добро место за живот, туризам и водење бизнис.  Синоќа беше...

Општина Струмица асфалтираше улици во Банско – Јаневски најави канализација и подобро водоснабдување (видео)

Согласно гродишната програма за изградба и реконструкција на локални патишта и улици, денес во населеното место Банско се асфалтираа улици а градоначалникот Јаневски најави...

Објавен оглас за доделување државно земјоделско земјиште во Струмица и Гевгелија за рок од 15 до 70 години

Објавен е вториот инвестициски оглас за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп над три хектари. На ниво на држава ќе бидат издадени околу...

Струмичките основци секојдневно за ужина ќе добиваат јаболко за стекнување здрави навики во исхраната

Почна реализацијата на проектот ,,Јаболко за секое дете за здрави навики'' во струмичките основни училишта, кој што го имплементира општина Струмица. Околу 5 000...

Во Струмица разбиена криминална група која продавала хероин, организаторите добија притвор од 30 дена

МВР во координирана акција разби криминална група од Струмица, која се занимавала со продажба на наркотична дрога „хероин“. Организатор на криминалната група бил 45...

Утре во домот на АРМ во Струмица – Форум за врмежување на млади невработни лица со преставници на бизнис...

Во рамките на проектот „Младите - клуч за иднината на бизнис секторот“, утревечер во големата сала во Дом на АРМ  во Струмица со почеток во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Ајваријада во Босилово – домакинките почнаа да го приготвуваат кој ќе...

20 тина домакинки од Општина Босилово утрово ги запалија печките и почнаа да ги печат пиперките за да  приготват ајвар по традиционален рецепт. Со...