Вечерва во Дедино во манастирот „Св. Атанасиј“ народен собир и настап на Елена Андоновска

По повод празникот „Св. Атанасиј“, вечерва во населеното место Дедино - Општина Конче, во црковниот двор на истоимениот манастир ќе има општонароден собир на...

Руралната жена е силна и моќна и столб на традицијата, порача Лејла Куртов од Конче со изложба на фотографии...

Лејла Куртов од Конче ја реализираше првата изложба на фотографии насловена како ,,Рурална жени низ објктивот“. Станува збор за изложба со вкупно 19 фотографии и...

Општина Конче во Дедино, Ракитец, Лубница и Долно Липовиќ планира да отвора пензионерски центри

Општина Конче разработува проект за формирање пензионерски центри во четири населени места, со кои ќе бидат опфатени 400 пензионери, колку што ги има во...

Овчар со овци од Габревци Општина Конче заглавил пет часа на мал остров на Црна Река по надојдена вода...

Овчар од населеното место Габревци Општина Конче заедно со своето стадо овци вчера попладне цели пет бил на мал речен остров откако надошла водата...

Приведен жител од Општина Конче, се сомничи дека во повеќе наврати извршил обљуба врз малолетничка

На 30.03.2024 во 17.25 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода Ј.К.(49) од село во општина Конче. Тој се сомничи...

За 7 месеци жителите на Лубница од Општина Конче ќе добијат нов и функционален Дом на Култура

Екипа на градежната фирма Пешо Инженеринг од Струмица ја отпочна постапката за реконструкција на Домот на Култура во населеното место Лубница во општина Конче....

За жителот од село во Општина Конче кој обљубил малолетничка под 15 години е побаран притвор !

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 49 години за кое постои...

Вработени од Општина Конче и ЈП Лакавица засеа 500 багреми на свлечишта на патот Конче – Радовиш (фото)

Вработени од Општина Конче и Јавното комунално претпријатие Лакавица  денеска  пошумуваа локации каде има свлечишта покрај патот Конче-Радовиш. Како што не информираше градоначалникот Златко...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Конче ќе добие Туристички инфо центар – фирма од Злеово го доби тендерот и адаптира простор во Домот на...

Општина Конче склучи договор со фирмата Валаски Градба од Злеово општина Радовиш за адаптација на дел од Домот на Културата во Конче во Туристичко...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...