Сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај Радичево

Утрово на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш кај населеното место Радичево се случи сообраќајка заради што сообраќајот се одвива по споредниот регионален пат. Како што...

Се спрема Празијада во Градашорци – Јаневска ќе ги забавува гостите кои ќе уживаат во специјалитети од праз...

Градоначалникот на Василево Славе Андонов објави дека годинашнава „Празијада“ ќе биде на 5 ти ноември во кругот на дворот на црквата „Св. Никола“ во...

Крстев од струмичко Ангелци со ,,застава 101“ старо половина век, тргна за Лондон за фото сесија пред кралската палата...

Животот е краток за возење досадни автомобили. Вака објави 40 годишниот Драган Крстев од населеното место Ангелци струмичко кој тргна со ,,застава 101’’ старо...

Сарамандов: Ѓуркова е разрешена бидејки добро е да ја наследи ново лице со нова енергија

Жулиета Ѓуркова е разрешена бидејки градоначалниците од Југоистокот биле на став дека по 14 години раководење добро е да ја наследи ново лице кое...

Турската Тика во Василево донираше опрема за пластеници на 140 семејства, опрема доби и Атиџе од Медена земја (фото/видео)

Вкупно 140 семејства од земјава, од кои 95 од општина Василево добија опрема за подигање на пластеници што ги донираше турската агенција за соработка...

Санде и Саше со хуманитарна забава во Градашорци, ќе пеат за Стојче да застане на нозе

Санде Митев од ,,Алегро Бенд,, и Саше со ,,Стакато Бенд,, ќе одржат хуманитарна забава во Домот на културата во Градашорци за својот сограѓанин Стојче...

Ване Митев од Василево избран за градинар на годината, на 2 хектара произведува над 200 тони зеленчук

41 годишниот Ване Митев од Василево е избран за градинар на годината на манифестација за Избор на најдобрите и најуспешните земјоделци. Станува збор за...

Едно лице загина а десетина други се повредени во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај Василево (фото)

Попладнево околу 19 часот на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш пред влезот кон Василево се случи тешка сообраќајка помеѓу две патнички возила во која едно...

Црквата Св. Спас во Ангелци ќе се осветува на 4 и 5 мај, за осветувањето покана до сите верници

Новоизградената црква Св. Спас во Ангелци ќе се осветува на 4 и 5 мај информираа од Црковниот одбор. Македонската православна црква Струмичка епархија упати...

Владиката Јаков ја освети Црквата Св. Спас во Ангелци – нека овој храм биде дом за сите верници...

Во присуство на голем број верници и граѓани од струмичко, денеска со божествена литургија беше осветена црквата Св. Спас  во Ангелци. Со благослов на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...