Јорданчо Давитков од денес на клупата на КК Струмица за се надмине резултатската криза

1052

Струмичкиот кошаркарски прволигаш од денеска има нов тренер. На кормилото ќе биде Јорданчо Давитков поранешениот македонски селектор и човек кој своевремено беше дел од струмичката кошаркарска приказна. Тој треба помогне на КК Струмица да ја надмине резултатската криза со оглед дека се наоѓаат на последната позиција ма табелата. Досега КК Струмица има со само две победи од 13 вкупно одиграни првенствени натпревари во Прва лига

„Струмица е град во кој имам многу пријатели, кој во минатото ми дал многу и на кој сакам да му вратам колку што можам кога му е најтешко на кошаркарски план. Тоа се главните причини што ја прифатив понудата од луѓето од клубот кои исто така ми се блиски, со оглед што во моментов сум помеѓу два интернационални ангажмани“, изјави Давитков за порталот sport1.mk

Во последното коло КК Струмица претрпе пораз од гевгелиски Кожув на свој терен со 104:53.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.