Фото – Дојран ,,врие’’ со гости за Први мај, илјадници посетители уживаат покрај езерото

3850

Дојран уште од раните утирнски часови ,, врие ’’ од гости за Први мај.  Сите сместувачки капацитети се исполнети а се запоседнаа и зелените површини од ,,скараџии’’ кои уживаат во убавините на Дојранското езеро. Како што велат дојранчани полни се и угостителските капацитети покрај езерото и тешко се доаѓа до слободен стол за да се вкусат некои од традиционалните  специјалитети

Празниците овие денови го преполнија Дојран со гости од земјава но и од Бугарија, Србија и Грција. Таму е полно од Велигден кога група посетители се сончаа покрај езерото . Се претпоставува дека само денеска во Дојран има околу десетина илјади гости претежно млади кои од синоќа се забавуваат во рестораните. Цените на апартманите во Дојран се движат околу 20 евра, а кревет може да се изнајми од 250 до 300 денари.

Екологистите апелираа да не се фрла отпад по излетничко рекреативните места за денешниот празник Први мај вклучувајки го тука и Дојран како најпосетена дестинација во Југоистокот

Фото – Студио Лили Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.