Фирми вклучени во организација и поддршка на јавни и приватни настани, бараат поддршка од Владата поради коронакризата

2668

Неформалното Здружение на микро, мали и средни компании кои се занимаваат со организација и реализација на настани, ТВ и филмски продукции, помошно услужни дејности во уметноста за покривање на настани  од типот на осветлување, изнајмување на аудио и видео опрема, поради коронакризата бараат помош од Владата. Барањето за помош на овие фирми и агенции каде работат повеќе од 300 лица доаѓа бидејки речиси еден месец немаат никаква работа од типот на организирање на настани – концерти, манифестации, конференции, саеми, конгреси, промоции, корпоративни настани

,,Ние сме оние невидливи работници без кои не би било возможно да се
органиизра било кој настан.  Ние сме оние кои стојат зад видео реализацијата и
преносите во живо од настаните, креаторите и изведувачите на бројни телевизиски
емисии, реклами . Ние сме позадина на сите концерти, митинзи, конгреси, кампањи, манифестации, корпоративни настани, хуманитарни настани, државни прослави, саеми. Забраната за јавни собири како прва воведена мерка (пред воедувањето на вонредната состојба) значеше и целосна забрана за работа и делување. Нашите компании не бележат пад на приходите, ние едноставно сме оставени без било каков приход на нашите сметки,, стои во писмото до медиумите на ова Здружение во кое членуваат околу 80 компании и агенции меѓу кои и од Југоисточниот регион

Од здружението велат дека се свесни оти  станува збор за ,,виша’’ сила и мерките се во функција на јавното здравје, но како сектор кој поминуваат низ тешки моменти предлагаат до Владата неколку мерки за да го пребродат овој период, бидејки и по завршување на коронакризата овој сектор ќе трпи последици . Затоа тие бараат од Владата да се разгледа можноста и да се помогне во делот на

 1. Субвенционирање на минимална бруто плата за сите вработени до завршувањето на
  кризата, односно до укинувањето на забраната за јавни собири
 2. Одложување на наплатата на даночни обврски и аконтации во наредните 6 месеци,
  односно додека не заврши пандемијата и рестартирање на пазарот
 3. Мораториум на обврска по кредити и заеми сè до завршувањето на кризата, односнодо укинувањето на забраната за јавни собири
 4. Овозможување за користење на субвенционирани бескаматни кредитни линии
  Принципот на одлучување по сите 4 точки да биде за сите подеднакво а никако по
  принципот прв дојден, прв услужен.

,, Со оглед на ситуцијата и препораките за социјално дистанцирање, во следниот период состанок нема да биде можен, но отворени сме за сите форми на онлајн средба на која заеднички би ги разгледале нашите барања со цел изнаоѓање на прифатлив став по однос на истите. Доколку не ги прифатите нашите барања и тоа во најкраток можен рок, ќе бидеме приморани да ги отпуштиме нашите вработени и да ги затвориме компаниите. Без нас и без нашата поддршка кон настаните, Република Северна Македонија ќе остане тивко место и по завршувањето на пандемијата,, пишуваат од неформалното здружение

Инаку во писмото до медиумите потпишани се повеќе фирми, студија продукции и агенции кои нудат услуги во споменатите области

3д Проект Студио Доо
Абеилле Маисон Дооел
Авард Филм и видео Дооел
Авц Гроуп Доо
Авц-см Доо
Аквариус дизајн Доо
Александер Арп Дооел
Алфа Асаунд Дооел
Алфа Аудио Дооел
Амк Панекс Дооел
Амски Дооел
Ангеловски Фотографија Дооел
Ат Технологија Доо
Аудио Експерт Дооел
Аудио Саунд Т.П
Баги Комуникации Дооел
Биг Саунд Дооел
Болин Дооел
Бујо – Теф Електроника Доо
Висион Доо Скопје
Главна Сцена Дооел
Двд Пет Доо
Ди-Ен-Ди Дооел
Доо Стама Продукција.
Дсц Соунд Рент Дооел
Дуна Доо
Дфпм Фабрика
Елбо Дооел
Зец Електроникс Дооел
Имиџ – А Дооел
Инфомедиа Системи Дооел
К Енд Д Аудио Дооел
Камај Аудио Дооел
Клс Дооел
Коди Доо
Кумев Брадерс Продукција
Мастер Аудио Дооел
Мм-Ацоустикс Дооел
Моби Саунд
Моментс Продукција Дооел
Мотион – Про
Мунлајт Доо
Н-Соунд Дооел
П Ворлд Глобал Доо
Певац Лис Дооел
Пирузе Дооел
Подиум Плус Доо
Принц Соунд Доо
Про Аудио Сервис
Продукција Мс Дооел
Проивент Солуции Дооел
Про-Лајт Дооел
Реверса Доо
Реверса.Ком Дооел
Револутион Дооел
Ред Рот Тп Скопје
Ренесанса Инженеринг Дооел
Риверсофт Логистик Дооел
Сато Саунд Дооел
Саунд Бај Цековски Дооел
Скмк Дооел
Слс Рентал Дооел
Спектаклум Дооел
Теди Саунд Дооел
Тиамо Дооел
Узунов Саунд Дооел
Флукс Продукција Дооел
Флукскаб Дооел
Фонолукс Дооел
Фрагмент Комуникации Дооел
Цлс Еквипмент Дооел
Чкаља Дооел
ТП Дани Музика

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.