Уапсени петмина полицајци за земање мито на ГП Богородица, кај нив биле пронајдени девизи и алкохолни пијалоци

1639

Петмина полициски службеници се уапсени на граничниот премин Богородица во заедничка акција на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти утринава МВР.

Полицајците М.М. (50), С.O.(36), Р.С. (41), M.K (37) и Д.Д (41), кои се осомничени за земање мито, задржани во СВР Струмица, по што во текот на денот заедно со доказниот материјал ќе бидат предадени на надлежниот јавен обвинител.

„Кај полициски службеници се пронајдени и одзедемени денарски и девизни парични средства во вкупен износ од 822 евра, како и алкохолни пијалоци“, соопшти МВР

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.