Струмичанецот Љафтов со Хебер Пазарџик ја освoи Шампионската титула на Бугарија во одбојка

1329

Македонскиот одбојкарски репрезентативец, струмичанецот Александар Љафтов со клубот Хебер Пазарџик ја освои Шампионската титула на Бугарија, што преставува историски успех за овој клуб каде Љафтов настапува веќе четврта сезона.  Неговиот клуб до титулата дојде откако денескаславеше со 3:1 во сетови против Нефтохимик Бургас и дојде до третата победа.

Александар Љафтов беше еден од носителите на играта на бугарски Хебер. Во последниот меч против Нефтохимик освои вкупно 14 поени и беше втор најдобар поентер на тимот од Пазарџик во текто на финалната серија.

Љафтов кој потекнува од струмичката одбојкарска школа е еден од носителите на Македонската одбојкарска селекција која наредниов период ќе ги започне подготовките за Европската серебрена лига, чија завршница ќе биде во Струмица во спортската сала Парк

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.