Струмичанецот Димитар Пандев дебитираше со победа во дресот на IUPUI во NCAA колеџ лигата во САД

1333

Струмичанецот Димитар Пандев кој ова лето потпиша за најдобрата колеџ екипа во  IUPUI Jaguars од Индијана САД,  викендов дебитираше во  NCAA (D1) лигата каде со својот тим забележа победа од 69:66 против тимот на Tennesse state и според сајтот на колеџ клубот од Индијана ова е за првпат да се отвори сезоната со победа од 2015 тата година

Според информациите Димитар Пандев на мечот одиграл солидни 15 минути при што постигнал 5 поени а имал и 3 скока една асистенција и два прекршока кој очекува да биде дел и од мечевите против Пердју Форт Вејн во Хоризонт Лигата претсојниот викенд.

,,Ова ми е чекор до НБА и со добри игри да се пријавам за НБА дравтот но и да бидам дел од макдеонската сениорска репрезентација ,, изјави за Дрнка.МК – Димитар Пандев летово кога објави дека преминува во колеџ тимот IUPUI Jaguars од Индијана.

Инаку овој струмичанец висок 2 метри и 10 см и летово тренираше со TSF Академијата со Ефтим Богоев и Роб Џонсон а својата интернационална кариера ја започна на 15 годишна возраст преку првата кошаркарска паралелка во земјава во Луксембург.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.