Струмица жени „ита“ кон титула – по вторпат славеше над Јанта и ја прокнижа 11 тата победа !

1116

Струмица жени ја забележа и единаесетата победа во првенството откако славеше и во втората пресметка со Јанта волеј овој пат на гостински терен. Со ова струмичанки го задржаа максималниот учинок 11 од 11 и се најдобриот тим во женска конкуренција во земјава со најсериозни шанси за освојување на шампионската титула.

Струмичанки добро го отворија мечот добивајки го првиот сет но домашниот Јанта не дозволи брза победа на избраничките на Гоце Кончалиев. Следните два ги доби на свое конто со што Струмица жени во четвртиот израмни а во последниот ја запечати втората победа над Јанта со 2:3 во сетови  2:3 (21:25, 26:24, 25:23, 20:25, 8:15)

Табела: Струмица жени 11-0, Наковски волеј 9-2, Јанта волеј 8-3, Работнички Скопје 6-5, Фит фан волеј 4-7, Младост УГД 4-7, Вардар ЕМ 2-9, Вардар жени 0-11.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.