Протест на Здружението на возачи од Струмица-МВР им забрани вршење технички преглед

2946

Вработените од Здружението за возачи-Центар за возила од Струмица со едночасовна блокада на патот до населеното место Просениково го изразија своето незадоволство што од МВР добија забрана за вршење технички преглед а како што тврдат не по нивна вина. Имено МВР констатирало дека ова станица која фунцкионира повеќе од 50 години нема сообраќаен режим . Лидија Булинг Николова раковдител на Центарот за возила тврди дека сообраќајниот режим го има на терен но го нема на хартија

,, МВР бара режим на сообраќај кој ние нема да може да добиеме бидејки надлежните институции сеуште  немат донесено измени на генералниот но и нов детелен урбанистички план за ова област, каде ние со години опстојуваме. Како правно лице  со околу 20 вработени и над десетици илјади наши клиенти бараме од надлежните да се донесе детален урбаниситчки план кој би го регулирал ова прашање за да може да поднесеме барање и добиме режим на сообракај кој на терен постои но го нема на хартија,, подвлече Лидија Булинг Николова

Од Здружението на возачи – Центар за возила Струмица информираа дека со години доставувале барања за измени на генералниот и носење на детален урбанистички план но одговор сеуште немат добиено.

,,За овој проблем дека сообраќаен режим на терен има но не и на хартија за што е потребен нов детален урбанистички план се запознаети сите институции како локални така и национални. Ние сме пдоготвени и со години инсистираме да се донесе истиот на наш трошок за да може да се надмине овој проблем. Но очигледно дека институциите немаат слух ниту пак реален увид на состојбите на терен’’, рече Булинг Николова која подвлече дека на решението  на МВР ќе се жалат на Управен суд

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.