Полицијата во акциска контрола за 8 часа открила 133 прекршока во Југоистокот – најмногу во Гевгелија и Радовиш

3813

Вчера полициски службеници од СВР Струмица спровеле акциска контрола за откривање прекршоци за неправилно престигнување и обиколување од страна на учесниците во сообраќајот во Југоистокот при што по овој основ но и по други, учесниците ќе одговараат за 133 прекршока

,,На 22.12.2020 во времето од 08.00 до 16.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица беше спроведена акциска контрола за откривање на прекршок – неправилно престигнување и обиколување. Во акциската контрола биле констатирани 133 прекршока, од кои 22  за неправилно престигнување и 111 останати прекршоци, кои се соодветно санкционирани,, информираа од СВР Струмица

Најмногу прекршока за неправилно престигнување во акциската контрола се евидентирани на подрачјето на ПС Гевгелија дури 13 додека 15 прекршока по основ на законот за возила, безбедност и здравствена заштита. На подрачјето на ПС Радовиш октриени и санкционирани се 70 прекршока од кој еден за неправилно престигнување.

На подрачјето на ПС Струмица 7 прекршока се за неправилно престигнување а 17 по други основи. Најмалку има на подрачјето на ПС Валандово  каде се констатирани 12 прекршока од кои еден за неправилно престигнување

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.