Општина Ново Село воведе служба 24/7 за пријавување комунални проблеми и загадувачи

1290

Општина Ново Село од минатиот месец има служба каде жителите од ова локална самоуправа може да пријават проблеми во надлежност на општината но и да пријават прекршители на законот за Јавна чистота. Како што стои на официјалната веб страна на општината од средината на минатиот месец  почна да фунционира службата 24/7 во чии рамки има и телефонски број на кој граѓаните може да реаираат

Жителите на општина Ново Село можат да се јават на телефонсиот број 078/367-568 кој постојано ќе биде достапен. Граѓаните можат да пријавуваат проблемите од областа на комуналната сфера, да пријавуваат дивоградби, проблеми со уличното осветлување кои ќе бидат евидентирани со налог да се интервенира до потребните служби

,,Посебно ги охрабруваме граѓаните да ги пријавуваат и прекршителите на Законот за јавна чистота односно оние кои фрлаат ѓубре покрај патиштата, дивите депонии или на било која јавна површина’’, стои во известувањето на општина Ново Село

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.