Обвинителството од Радовиш бара казни за девет лица од по 100 дневни глоби, непочитувале полициски час

1160

Oсновното јавно обвинителство Радовиш поднесе предлози за издавање казнени налози против девет  лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите не го почитувале полицискиот час, односно донесените одлуки на Владата на Република Северна Македонија за спречување на ширењето на заразната болест предизвикана од коронавирусот.

Обвинителството му предложи на судот на секој од  обвинетите да му изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.