Карневалџиите во Струмица цела недела ќе бидат на власт без избори, кажа Костадинов кој им го даде клучот од градот (фото)

989

Од вечерва почнуваат седумдневните карневалски денови во Струмица, откако градоначалникот Костадин Костадинов симболично го предаде клучот на претседателот на карневалскиот одбор Александар Цицимов. Во присуство на преставници на повеке карнвалски групи кои беа облечени во маски, градоначалникот на Струмица Костадинов клучот го донесе со марш од мажуретски и музика од градскиот оркестар.

,, Од вечерва па во наредните седум дена  Власта на градот  ќе ја имаат карневалџиите кои го исполнуваат аманетот на своите претци. Всушност тие се единствените кои ја имаат привелигијата што ќе ја имаат власта без избори. Шега на страна, но овој клуч кој го предаваме ја покажува отвореноста на Струмица и струмичани за сите кои сакаат да бидат дел од овие карневалски свечености,, кажа Костадинов.

Веднаш по симболичното предавање на карневалскиот клуч, беше промовирана монографијата за 30 годишниот карневал во организирана форма ,, Струмичко чудо,, од авторите Александар Цицимов и Катерина Милушева. Монографијата го опишува развојот на ова манифестација со посебен акцент последниве три децении кога струмичкиот стана дел од Евроспката асоцијација на карневалските градови и се здоби за еден од најдобрите улични карневали во Европа

Согласно програмата предвидени се два концерти под маски на музичкото училиште Боро Џони  а во сабота ќес е одржи главното карневалско дефиле по струмичките улици. Заради пандемијата,  годинава на карневалот ќе учествуваат 20 тина  карневалски групи од земјава но и од Србија и Грција. Во недела на Прочка е детскиот карневал, во понеделник по струмичките улици ќе се дели посен грав за отпочнвуање на постите. Планирано е да се доделуваат награди и з анајдобрите маски, афоризми и карикатури со еротска содржина но и за литературни творби, додека во среда Струмица ќе го одбележува Тримери празникот на армасаните за кој се врзува каренвалот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.