Едно лице од Пиперево загина а две се повредени во директен судар на патнички возила на патот кон Добрашинци

4012

Едно лице загина на лице место а други две се повредени во тешката сообраќајка што попладнево се случи на патот кон населеното место Добрашиници општина Василево. Двете лица се префрлени во струмичката болница. Според првичните информации сообраќајката се случила околу 13:30 часот на месноста Шапкар  помеѓу „Шкода Октавија“ управуван од 63 годишен жител од Пиперево и „Фолсфаген Шаран“ управувано од жител на Градашорци каде имало и сопатник

,,Во незгодата на лице место загинал возачот на ПМВ ,,Шкода В.А а возачот на ПМВ Шаран и сопатникот се здобиле со телесни повреди,, инфомрираа од СВР Струмица.    При излекување на лицата помогнале пожарникари од ТППЕ Струмица. Биле ангажирани седум пожарникари со две возила, бидејки  од силниот удар настал и пожар покрај патот, каде гореле суви гранки и трева.

Увид на лице место изврши увидна екипа од СВР Струмица и јавен обвинител за да ги утврдат причините за сообраќајката.

ФОТО: ТППЕ Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.