Во објект и на Aвтобуската во Гевгелија откриени 6 лица од Куба кои во земјава влегле илегално

1585

Полициски службеници од Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе но и од Полициската станиа  на ГП Богородица завчера во објект во Гевгелија и на автобустака станица откриеле и лишиле од слобода шест лица од Куба на возраст од 18 до 44 години.

Како што информираше МВР во првиот случај октриле 4 лица кои се криеле во објкет а ден претходно ја преминале државанта граница мегу Србија и Македонија. Четири часа подоцна на Автобуската станица биле откриени уште две лица кои исто такаво земјава илеглано влегле од Србија

Со оглед дека постапиле спротивно на одредбите од Законот за странци на пријавените од Основен суд Гевгелија им се изречени казни и санкција „протерување на странец од државата“.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.