Вкупно 46 карневалски маски од 9 држави на Струмичкиот карневал – познат редоследот за настап на групите

2977

Вкупно 46 поединечни и групни карневалски маски од земјава но и од Србија, Црна Гора, Бугарија, Хрватска,Босна, Грција, Италија и Германија ќе бидат дел од големото карневалско дефиле во Струмица кое ќе биде на 29 Февруари а на кое ќе земат учество повеќе од 1200 маскирани лица .

Багашовски со маската ,,Кралица на морето’’ во поединечна конкуренција, прв ќе се престави пред публиката во Струмица , по што ќе настапат средношколците од Јане Сандански , гостите од Риека. Најмасовна маска имаат СОУ ,, Димитар Влахов’’ а од земјава  карневалски маски ќе има од Радовиш, Кавадарци, Пробиштип и Куманово.

Еве го распоредот на карневалските групи и поединци на Струмичкиот карневал 2020

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.