Видео: Премиерот Заев за Денот на рударите во Бучим Радовиш – Работиме на унапредување и развој на рударскиот сектор

2352

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на настан на којшто се одбележуваше Денот на рударите и јубилејот 40 години постоење на рудникот Бучим и 15 години Бучим како дел од меѓународната компанија Солвеј.

,,Овој рудник веќе 40 години со својата работа придонесува во локалниот економски развој во југоисточниот дел на земјата и сѐ уште претставува единствениот рудник за ископ на злато и бакар. Голема благодарност до менаџментот за ваучерите што денеска компанијата ги додели на 3 општини, Радовиш, Конче и Штип. Овие ваучери претставуваат доказза општествена одговорна компанија која води грижа за развојните перспективи на овој регион’’, рече премиерот Заев.

Рудникот Бучим цели 15 години е дел од меѓународната корпорација СОЛВЕЈ и вработува околу 700 луѓе. Просечната нето плата на вработеите изнесува  околу 550 евра а годишно произведува од 8 до 10.000 тони бакар и од 500 до 900 кг злато.

,,Рударството останува да биде стратешка гранка којашто понатаму ќе ја развиваме. Министерството за економија работи на унапредување на законската регулатива, но и на подзаконските акти од областа на геологијата и рударството, а долгорочна цел е да ги надградиме техничките нормативи и стандардите во оваа област.Во Република Северна Македонија има преку 100 активни рудници за експлоатација на неметалични и металични минерални суровини’’, потенцираше премиерот Заев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.