Британската амбасадорка Галивеј со синот и ќерката играше фудбал со девојките на Тиверија и повика на родова еднаквост во спортот

2677

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј како и преставници од британската амбасада  во земјава, ги посетија фудбалерките на ЖФК ,,Тиверија’’ во Струмица кои тренираа на стадионот ,,Благој Истатов’’. Како поборник за родова еднаквост, амбасадорката ги подржа девојчињата во нивната желба да бидат рамноправни во фудбалот како игра и спорт. Се интересираше за ЖФК Тиверија како фунцкионира и како се прифатени од заедницата со оглед дека фудбал играат девојки.

Абасадорката Галовеј придружувана од сопругот синот и ќерката заиграа и фудбал со девојките од ЖФК ,,Тиверија’’ кои се натпреваруваат во Првата женска фудбалска лига на Македонија и се обидуваат да бидат во горниот дел табелата. Упати порака дека секој треба да спортува и дека спротот е најдоброто нешто. Гостите од британската амбасада не ја исклучија и соработката во иднина и можното поврзување со некој женски фудбалски клуб од Англија.

Дружењето на стадионот Благој Истатов траеше речиси еден час. Во знак на благодарност амбасадорката Рејчел Галовеј и шефот на делегацијата на британската амбасада Ричард Мелион од ЖФК Тиверија добија дресови на кои беа испишани нивните имиња.

Инаку викендов ЖФК ,,Тиверија’’ е домаќин и организатор на женскиот фудбалски турнир за младинки и кадетки Карневал Куп на кој ќе земат учество 14 екипи од земјава и Бугарија. Натпреварите се играат во салата при СОУ Димитар Влахов во Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.