Беласица со победа во Кочани ја почнаа втората етапа за камбек во Првата лига, Плачковица и Кожуф ремизираа

1381

Фудбалерите на Беласица забележаа победа од 2:0 на гостувањето во Кочани против Осогово во рамките на 14 тото коло од Втората фудбалска лига Исток. Со ова победа струмичките сино бели остануваат на лидерската позиција за камбек во Првата лига, за која отворено аспирациите ги најавуваат и штипска Брегалница, Кит го од Пехчево и кавадаречки Тиквеш.

Стрелци на головите на Беласица беа Роберт Митев и Александар Милушев. Митев голот го постигна на крајот од првото полувреме а Милушев од пенал на десет минути до крајот од мечот. Ова е 11 победа за Беласица. Следното коло на свој терен играат со фенерџијата Питу Гули од Пехчево

На табелата, синобелите од Струмица имаат 34 бода, три повеќе од штипска Брегалница. Трети е тимот на Кит Го од Пехчево кои имат 30 бода  а Тиквеш 27. Петти е Кожуф кој денеска на гостувањето кај Плачковица ремизираше 1:1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.