Mакедонските одбојкари вечерва против Данска во Струмица играат за злато во Евро сребрена лига

840

По лавовската победа против Хрватска, вечерва македонската одбојкарска селекција ќе игра да го освои првото злато од Европската сребрена лига. Со почеток во 20 часот игра со селекцијата на Данска која беше подобра од Унгарија со 3:1 во вториот полуфинален меч од завршниот турнир што се игра во салата „Парк“ во Струмица.

Македонија – Данска за неполн месец по трет пат ќе се сретнат. Двете селекции имаат по една победа. Данците на теренот во Струмица, Македонија на нивен терен во Шлагелсе. ,,Спартанците’’ по три освоени сребра и поддршка од публиката очекува конечно да се закити со златното одличје од ова натпреварување.

Финалниот натпревар за златниот медал се игра вечер во Струмица со почеток во 20 часот, а претходно (17 часот) во борбата за бронзениот медал ќе се сретнат репрезентациите на Унгарија и Хрватска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.