Струмичани му одадоа почит на Борис Трајковски пред споменикот ,,Македонија’’

Внукот на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, прв положи цвеќе пред споменикот ,,Македонија’’ во Струмица на одбележувањето на 15 годишнината од авионската несреќа кај...

Видео – Проектите се реализираат според планираната динамика, вели градоначалникот Јаневски

Градоначалникот Коста Јаневски со своите соработници, денеска, ги посети локациите на кои се одвиваат градежни активности, а со кои се подобруваат условите за живот...

Министерството за култура ги намали парите за струмичкиот карневал – организаторите ги помaгаат учесниците

Организаторите на струмичкиот карневал финансиски ги подржаа здруженијата и карневалските групи кои спремаат маски за годинашново карневалско дефиле кое ќе се одржи на 9...

Младинска во Струмица ќе светне со ново улично со ЛЕД арматури

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ започна со градежните активностите за поставување на ново улично осветлување на улицата „Младинска“ во Струмица. Според директорот Митко Бујуклиев,  ново...

Струмица бара поефтин гас со намалување на ДДВ то , надлежните прават анализа

Општинските власти на Струмица до Владата поднеле барање за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на гасот од 18 на 5 проценти. Барањето...

Центарот за култура од Струмица бара ревизија на распределбата на парите од Министерството за култура

Центарот за култура ,,Антон Панов,, од Струмица заедно со други десет театри и Центри за кулутра испратија барање за ревизија на националната програма за...

Првачињата во Струмица добија училишни униформи што ги набави општината

639 првоодделенци од сите струмички основни училишта добија училишна униформа од дуксерки и маици . Станува збор за униформи кои се обзбедени од страна...

Повик за распределба на 37 социјални станови во Струмица – еве кој може да аплицира

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 6 март можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струмица, што...

Макрадули дојде во Струмица за да најави гасификација на болницата од следната сезона

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули дојде во Струмица за да најави гасификација на болницата од следната грејна сезона. Според него за чист...

Струмичкиот карневал на 9 март – еве ја целата програма на организаторите

Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал ја објави програмата за годинашните карневалски празнувања, кои почнуваат на 6 март со симболичното предавање на клучот од градот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Преку ,,Супер училишта’’ до младински размени, отворен повик за средни училишта...

До крајот на месецов трае повикот наменет за средни училишта за младински размени во регионот, кои со креативни идеи ќе ја потикнат интеркултуралноста, помирувањето...