Колку земале советниците на општините од Југоистокот како месечен паушал во 2019 – истражување на ЦГК

Центарот за граѓански комуникации од Скопје деновиве објави истражување за надоместоците на советниците на општините во земјава за 2019 година. Според нив месечните паушали...

„Читај меѓу редови и биди медиумски писмен“- успешно се реализира проектот на „Медија Флеш“

Медиумската писменост не е едноставно користење на медиумите и познавање на фактите и статистичките податоци за нив, туку поставување на вистинските прашања за она...

Во струмичката болница стаса донацијата со апарати од Кувајт, Гогов упати благодарност !

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов објави дека пристигна дел од донацијата од Кувајт што ја најави пред околу два месеци во соработка со...

Досега 100 лица од Струмица и струмичко починале од ковид-19 а во Југоистокот 167, статистика на ИЈЗ

Од почетокот на пандемијата со вирусот ковид-19 заклучно со 14-ти јануари, во Струмица и регионот починале вкупно 100 лица. Ова стои во кумулативниот извештај...

Дуќанџиите и тезгаџиите упатија апел за хуманост и донации за обнова на ГТЦ Глобал, отворија наменска сметка

Сопствениците на трговски дуќани, деловни простории и тезги од опожарениот ГТЦ ,,Глобал’’ во Струмица, преку здружението ,,Обнова Глобал’’  бараат помош и апелираат на хуманост...

Трафостаниците во Струмица добиваат нов лик преку проект на здружението „Прогрес ПРО-РЛ’’

Трафостаниците во Струмица добиваат ликовни дела и уметнички графити. Здружението на граѓани  „Прогрес ПРО-РЛ’’ со финансиска поддршка од општина Струмица го реализира проект за...

Струмица доби Уметничка галерија во градската скривница – ќе биде пуштена во март !

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“, соопшти општина Струмица Стауа збор за простор под градскиот плоштад, изграден...

Со новите одредби од Законот за безбедност во сообраќајот, СВР Струмица веќе одзеде 10 возила

Возилата што се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со истечена сообраќајна дозвола повеќе од шест месеци се одземаат на 90 дена . Ова...

Одводниот канал на ,,Бошко Буха” во Струмица претворен во депонија, Комуналец апелира сметот да не се фрла околу каналите

Струмички Комуналец на својата ФБ страна објави дека поради несовесно однесување на граѓаните во горниот дел од градот, кракот од одводниот канал кој се...

Тезгаџиите од Глобал побараа пожарот да не се користи за политички препукувања – утре отвораат сметка за донации !

Сопствениците на тезги во ГТЦ Глобал во Струмица во кој избувна пожар и предизвика огромни штети на својата ФБ страна побараа пожарот да е...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Поскапуваат горивата од ноќеска на полноќ, Регулаторна ги соопшти новите цени

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со...