Се урбанизира населбата Софилар во Струмица, Јаневски ги повика жителите на јавна презентација на деталниот план

Градоначалникот Коста Јаневски најави дека утре (02.09.2020 година) со почеток во 14 часот во просториите на домот на АРМ, ќе се одржи јавна презентација...

Во Струмица, отворен нов пункт за земање брисеви за коронавирус, откако досегашниот го затвори инспекција

Во Струмица се отвори нов пункт за земање брисови за тестирање за ковид-19, откако Државниот здравствен инспекторат го затвори досегашниот кој функционираше седум месеци...

Група струмички средношколци излегоа на протест и побараа настава во училиште а не онлајн

Струмичките средношколци со мирен протест на плоштадот Гоце Делчев, од надлежните побараа настава со физичко присуство во училиштата или комбинирана со цел да се...

Во Струмица и Гевгелија нови 7 заболени од ковид-19 а оздравеле 8 лица од Струмица и Радовиш

Во последните 24 часа во земјава регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство од каде информираат дека 5 лица починале...

Здравствениот инспекторат го затвори пунктот за брисеви за ковид во Струмица, се спрема нов простор, кажаа од ЦЈЗ

Државниот санитарен и здравствен инспекторат го затвори пунктот за земање на брисеви за тестирање на ковид во Струмица  кој се наоѓаше во стамбена зграда...

Фестивалот за краток филм „Астерфест“ Струмица ќе се одржи онлајн, од 28 до 31 август, под мотото „Движења, патеки“

По краткото обраќање на авторката Мораг Меккинон од Единбург, на лауреатот на наградата Астер за животно дело Пиро Милкани од Тирана, како и на...

Три пациенти од Струмица оздравеле од ковид-19, соопшти Институтот за јавно здравје

Тројца пациенти кои беа заболени од коронавирус се оздравени соопшти Институтот за јавно здравје од каде информираа дека во последните 24 часа, 297 пациенти...

Возило на струмичката болница излетало кај Штип – повредени пациентот, медицинската сестра и возачот

Синоќа кај штипско Лакавица  од коловозот излетало амбулантното возило на струмичката болница кое превезувало пациент со ковид-19 а со повреди поминале и медицинската сестра...

УГД Штип ќе ослободи 210 студенти од плаќање школарина за прва година, прием и во Струмица и Гевгелија

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип каде тече првиот уписен рок за новата академска година кој трае до 1 септември како што најави  проректорот за...

Кај пет угостителски објекти во Струмица, полицијата и пазарната инспекција констатирала кривични дела и прекршоци

Струмичката полиција во соработка со Државниот пазарен инспекторат информираше дека изминатиов викенд во 3 угостителски објекти на подрачјето на  општина Струмица  констатирале кривични дела заради...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Пет фудбалерки на Тиверија позитивни на ковид-19 и нема да играат...

Седум фудбалерки од македонската женска репрезентација добија позитивни резултати од првиот скрининг тест на вирусот Ковид-19. Без никакви симптоми на Ковид-19 во самоизолација се...