Во Струмица разбиена криминална група која продавала хероин, организаторите добија притвор од 30 дена

МВР во координирана акција разби криминална група од Струмица, која се занимавала со продажба на наркотична дрога „хероин“. Организатор на криминалната група бил 45...

Утре во домот на АРМ во Струмица – Форум за врмежување на млади невработни лица со преставници на бизнис...

Во рамките на проектот „Младите - клуч за иднината на бизнис секторот“, утревечер во големата сала во Дом на АРМ  во Струмица со почеток во...

Видео: Најголем дел од планираното го реализираме, вели Јаневски кој даде отчет за сработеното во Општина Струмица

Поминаа две години од мојот градоначалнички мандат и сакам да ги информирам граѓаните за поголемите проекти кои што ги реализиравме во овој период.Фактите го...

Струмица, градот што треба да биде откриен – Култ Транзен ја промовираше платформата кои локации треба да се посетат

Здружението за култура и развој на креативни индустрии ,,Култ Транзен'' од Струмица ги промовираше резултатите од  проектот  ,,Струмица како културно-историска туристичка дестинација” што го...

Земјоделци од струмичко и радовишко ги почнаа обуките за да добијат опрема од 5 илјади евра за примена на...

Вкупно 50 градинари и овоштари од струмичко радовишкиот регион ќе добијат опрема во висина од 300 илјади денари или 5 илјади евра за современо...

Градончалникот Јаневски побара од македонските конзули низ странство да ги промовираат струмичките производи

Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски денеска организираше прием на 37 те почесни конзули од земјава акредитирани во странски држави на кој ги...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Роза Мојсовска ќе твори во свој сопствен дом – доделени станови на седум штитеници од Заводот Бања Банско

Поетеса и сликарка со телесен хендикеп Роза Мојсовска, по 43 години престој во Заводот за рехабилитација „Бања Банско“, се пресели во сопствен стан во Струмица кој и...

Си ги бараме нашите права што не следуваат, кажаа струмичките актери кои дадоа поддршка на протестот на културните работници...

,, Не сме против власта но како културни работници сме борци за нашите права кои не следуваат а ги чекаме 14 години,, рече Ванчо...

Култ-Транзен постави инфо табли и промовира туристички патеки за посета на културно историските локалитети во Струмица

,,Струмица како културно-историска туристичка дестинација'' е проектот што  Здружението за култура и развој на креативни индустрии ,,Култ-Транзен'' го реализира со цел да се анимира...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Општина Ново Село воведе служба 24/7 за пријавување комунални проблеми и...

Општина Ново Село од минатиот месец има служба каде жителите од ова локална самоуправа може да пријават проблеми во надлежност на општината но и...