Откријте го својот потенцијал за поголеми лични и деловни успеси – бесплатна работилница во Струмица на 7 мај

,, Секој бизнисмен мора што побргу да разбере дека за да се успее во бизнисот треба да се работи паметно, а не напорно,,. Вака...

Две години по нападот на Собранието, премиерот Заев повторно повика на помирување и подавање рака

Две години од организираниот напад на Собранието на 27 април , премиерот Зоран Заев уште еднаш упати порака на помирување меѓу граѓаните оти ќе...

Фото – Школото Димитар Влахов од Струмица севкупен победник на Државниот натпревар за ученици од земјоделска струка

Учениците од земјоделската струка при СОУУД ,, Димитар Влахов’’ од Струмица се севкупни победици на 49 тиот Државен натпревар за ученици од училишта со...

Фото – Кофи со маслинки испаднаа од комбе на влезот во Струмица

Попладнево  на влезот во Струмица од моторно возило комбе кое врши дистрибуција на прехрамбени артикли испаднаа повеќе од десетина канти и кофи со маслинки....

Фото – Лица со интелектуална попреченост изработуваа и продаваа велигденски експонати во центарот на Струмица

Лицата со интелeктуална попреченост од Струмица излегоа на улица за да ги продаваат велигденските експонати што ги изработиле со своите родители а со парите...

Средношколците Јане Сандански од Струмица го собраа отпадот фрлен кон Цареви кули

Триесетина средношколци од ,,Јане Сандански’’ од Струмица го чистеа  патот кон Цареви кули од ѓубре фрлен од рекреативци кои пешачеле. Учениците акцијата ја почнале...

Стационарот за бездомни кучиња во Струмица при крај, вториот ќе се гради кај Казандол Валандовско

Вториот стационар за бездомни кучиња планиран во Југоистокот нема да се гради во Гевгелија. Општинските власти за локалитетот ,,Сува река’’ не успеале да ги...

Поклоничко патување во Светата земја – Израел, еве кои места ќе се посетат !

Со благослов на митрополитит струмички Наум, струмичката епархија во соработка со Т.А. Лагуна Травел, во периодот од 09 до 17 мај организира поклоничко патување...

На исчистените депонии во Струмица поставени табли – Забрането фрлање било каков комунален отпад

Струмички ,,Комуналец’’ и општина Струмица поставија табли на локациите каде се исчистија дивите депонии со пораки до граѓаните  дека согласно законската регулатива е забрането...

Струмичките инспектори казниле девет лица за фрлање и палење отпад на јавни површини

Вкупно девет казни се изречени од страна на комуналните инспектори на Струмица за неполн месец против несовесни граѓани кои ги прекршиле одредбите од законската...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

МВР: Во Струмица сообраќајка меѓу две возила, во Гевгелија моторциклист изгубил...

МВР информираше дека вчера во  Полициската станица Струмица било пријавено дека на крстосницата од улиците „Ленинова“ и „4 Јули“ во Струмица се случила сообракајна незгода...