Не е точно дека наскоро ќе биде стопирана вакцинацијата во целиот свет

Тековните соопштенија на светските здравствени регулатори не сугерираат на никакво отстранување или намалување на употребата на вакцините против ковид-19. Од видеото прикажано во текстот...

Ѓоковиќ не ја чита книгата на Груевски, фотографијата е фотошоп

Ѓоковиќ не ја чита книгата на Никола Груевски,  туку станува збор за монтажа и манипулација на оригиналната фотографија објавена на Твитер. На оригиналната фотографија...

Ковид-19 и грип не се исти болести!

Грипот и ковид-19 се две заразни респираторни заболувања, тие се предизвикани од различни вируси, предизвикуваат различни компликации, имаат различни нивоа на сериозност како и...

Лага е дека политичари и фармацевтски гиганти од „Фајзер“ се осудени на доживотен затвор

Не само што директорот на „Фајзер“, Алберт Бурла, не е осуден за никакви злосторства врз човештвото, туку и во времето на наводната пресуда која...

Лага е дека дошол крај на короната во Америка

Не е вистина дека со прекинувањето на испраќање статистика за смртност од болниците до Одделот за здравство и социјални услуги на САД, настапил некаков...

Вакцините против ковид 19 не предизвикуваат ,,нов вид СИДА”

Вакцините против ковид 19 не предизвикуваат имуносупресија. Ова е дезинформација слична на тоа дека земјата е рамна плоча. Овие вакцини веќе се администрирани на...

Не е прогласен крај на пандемијата во Германија на 14 јануари 2022 година

Не е вистина дека во Германија завршила пандемијата со коронавирусот. Напротив, земјата се соочува со рекордни бројки на новозаразени, што е закана за нејзиниот...

Не е вистина дека невакцинираните Шкотланѓани поретко се заразуваат и умираат од вакцинираните

Постот што е предмет на оваа рецензија дезинформира и создава погрешна перцепција во јавноста. На објавата ѝ недостига контекст, при што се презентираат  податоци...

Не е точно дека Црвениот крст не прима крв од вакцинирани лица

Не е точно дека оние кои се вакцинирале против ковид-19 не смеат да даруваат крв, ниту, пак, е точно дека Меѓународниот црвен крст објавил...

Рокот на употреба на вакцината „Фајзер“ секаде во светот е продолжен од 6 на 9 месеци, а не само...

Не е вистинито тврдењето во постот дека С.Македонија сама решила да го продолжи рокот на фајзеровата вакцина и дека тоа не е случај никаде...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва на полноќ ново поскапување на горивата, Регулаторна ги соопшти...

Бензинот од 98 октани ја премина цената од 80 денари за литар и по полноќ ќе се продава за 80,5 денари, a дизелот ја...