На Фолк фест Валандово наградата за животно дело постхумно за Ѓоко Дончев а ќе има и музички омаж за...

На годинашново издание Фолк Фест Валандово наградата за животно дело годинава ќе му се додели постхумно на пејачот Ѓоко Дончев кој пред две години...

Кој се ќе пее на Фолк Фест Валандово годинава – познати имињата и распоредот за главната фестивалска вечер

Фолк Фест Валандово годинава ќе се одржи од 26 до 28 мај при што според програмата предвидени се две предфестивалски вечери кои ќе се...

Оливера Пепиќ од Струмица со ,,Вечера кај кралица“, избрана за највешта жена во Македонија (фото)

Оливера Пепиќ од Струмица - членка Организацијата „Вешта жена“ Струмица на Републичката манифестација за избор на највешта жена во подготвување храна и аранжирање и...

КУД „Кирил и Методиј“ Иловица слави јубилеј 10 години постоење и организира Фолклорни средби „Св. Атанасиј“

Во пресрет на големиот христијански празник Св. Атанасиј,  КУД „Кирил и Методиј“ од Иловица - Општина Босилово го организира Фолклорни средби на кои  ќе...

Во Богданци ќе има Фестивал на диви смокви – ќе се прави и дегустира слатко со три часа забава...

Во организација на Slow Food - Македонија и Здружението ,,Еко Росалес“ од Богданци во недела  во градскиот парк Богданци ќе се приготвува слатко од...

Симон Трпчевски ќе настапи годинава на Д Фестивал во Дојран со проектот „Македонисимо“

Д фестивал во Дојран оваа година малку ќе излезе од своите вообичаени рамки, така што ќе го нагости веќе светски реномираниот проект на Симон...

Британската гудачка атракција – квартетот ,,BOND“ ќе има концерт во Струмица во НУЦК „Антон Панов“

Британската гудачка атракција квартетот ,,Bond“  нарекуван уште и „Spice girls на класичната музика“ на 20 ти мај ќе има свој концерт во НУЦК Антон...

Во сабота во Ново Село македонско-италијански пролетен концерт со паста, вино и музика !

Во сабoта на 22-ри Април во општинскиот центар Ново село ќе се одржи вториот пролетен концерт насловен како ,,Pasta & Vino & Musica" во организација Кво...

Јордан Митев го објави спотот за „Среќо моја, среќа си ми ти“ снимен во дворец во Швајцарија (ВИДЕО)

Јордан Митев на својот youtube канал го промовираше видео записот за својот нов сингл „ Среќо моја, среќа си ми ти“, кој го снимаше...

Струмичанецот Павле Витанов повторно го воодушеви жирито на шоуто „Никогаш не е доцна“ (видео)

Струмичанецот Павле Витанов се пласираше во четвртиот круг од музичкото шоу ,,Никогаш не е доцна“ откако се престави со песната  „Женет сум“ од Дејан Матиќ....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Судиски бандитизам – денешното сценарио во Голема Речица е за Оскар,...

Денешното судиско сценарио ќе беше номинирано за Оскар. Вака реагираат од ФК Детонит Плачковица од Радовиш по денешниот натпревар во Голема Речица каде претрпеа...