Бидете претпазливи со изложување на сонце, расте бројот на пациенти со рак на кожа – предупредија дерматолозите

Бидете претпазливи со изложувањето на сонце, штетните ултравиолетови зраци може да предизвикаат рак на кожа. Вака предупредија  преставниците од Клиниката за пластична хирургија и...

Како против ракот на кожата, кои се првите сиптоми и како се лекува – бесплатно предавање во Струмица

Последниве години во земјава значително е зголемен бројот на пациентите со карцином на кожата. Заради честото и долготрајно изложување на сонцето и неговото штетно...

Младите невработени од струмичко да се пријават и преку Гаранција за млади да добијат поддршка за вработување

Младите и невработени лица од Струмица можат да добијат работа или пак пракса, дообука и помош од државата за отворање свој бизнис преку Гаранцијата...

Секој менаџер треба да се едуцира, надградува, да го открие својот и потенцијалот на тимот, вели Тони Костов пред...

„Откријте го Вашиот потенцијал“ е темата на работилницата која под покровителство на River Soft ќе се одржи на 7-ми мај во Струмица.Работилницата ќе започне...

Не сме повеќе невидливи и среќни сме што заедницата не прифаќа, кажаа од здружението Вера кое одбележа 10 години...

Не сме повеќе невидиливи и не радува фактот што заедницата полека не прифаќа. Вака коментираа од  Здружението за поддршка на лица со Даунов синдром...

Откријте го својот потенцијал за поголеми лични и деловни успеси – бесплатна работилница во Струмица на 7 мај

,, Секој бизнисмен мора што побргу да разбере дека за да се успее во бизнисот треба да се работи паметно, а не напорно,,. Вака...

Фото – Школото Димитар Влахов од Струмица севкупен победник на Државниот натпревар за ученици од земјоделска струка

Учениците од земјоделската струка при СОУУД ,, Димитар Влахов’’ од Струмица се севкупни победици на 49 тиот Државен натпревар за ученици од училишта со...

Фото – Кофи со маслинки испаднаа од комбе на влезот во Струмица

Попладнево  на влезот во Струмица од моторно возило комбе кое врши дистрибуција на прехрамбени артикли испаднаа повеќе од десетина канти и кофи со маслинки....

Фото – Лица со интелектуална попреченост изработуваа и продаваа велигденски експонати во центарот на Струмица

Лицата со интелeктуална попреченост од Струмица излегоа на улица за да ги продаваат велигденските експонати што ги изработиле со своите родители а со парите...

Средношколците Јане Сандански од Струмица го собраа отпадот фрлен кон Цареви кули

Триесетина средношколци од ,,Јане Сандански’’ од Струмица го чистеа  патот кон Цареви кули од ѓубре фрлен од рекреативци кои пешачеле. Учениците акцијата ја почнале...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...