Пронајдено е телото на давеникот во Дојранското Езеро кој паднал од педалинка во водите на езерото

Нуркачите од САЕ Тигар на МВР го пронајдоа телото на удавениот штипјанец и го извлекoa на брегот на Дојранското Езеро. Од Министерството за внатрешни...

Општините Валандово, Гевгелија и Василево објавуваат најмногу информации, без некој да им побара

Општините Валандово, Гевгелија и Василево се на првите три позиции во Југоистокот по индексот на активна транспарентност за 2022. Ова стои во извештајот на...

Одморалиштето на Црвен крст во Дојран се планира да биде Центар за колективно активно стареење

Во рамките на проектот ,,Развој на деловни услуги за интегрирана грижа и поддршка,, што Црвениот крст на Македонија го реализира со поддршка на австриските...

МВР: Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

Во периодот од 19.50 часот на 01.07. до 03.00 часот на 02.07.2022 за време на одржување на музичка манифестација во Стар Дојран, полициски службеници...

Чест ми е што ќе трчам за Благој Истатов, вели Николче Ѓорѓиев кој во недела ќе трча од Струмица...

,,Лично не го познавав а како мал доста слушав за него. Чест е да се трча за големото голманско име,, вели Николче Ѓорѓиев кој...

Заев задоволен од градоначалниците на Богданци, Валандово, Дојран, Конче и ќе ги поддржи за нов мандат

Зоран Заев како лидер на владеачката СДСМ е задоволен од работата на одредени градоначалници и како што кажа ќе ги поддржи да се кандидати...

Изградена е канализациона мрежа во Црничани – Дојранско, следува мини пречистителна станица

Завршена е целосната канализациона мрежа во с.Црничани, која е финансирана со средства обезбедени од Влада на Македонија и програмите на Министерство за животна средина...

Дојран ќе додели по 4000 денари еднократна парична помош за новите првачиња

Децата се нашето најголемо богатство, тие се нашата надеж и нашата иднина. Токму затоа, одлучивме од оваа учебна година да доделиме еднократна парична помош во...

Гавазова и Велеска вечерва на Фестивалот ,,Риба и вино” во Дојран , в недела Слаткаристика и 2Бона

Посетителите и гостите во Дојран синоќа уживаа во неколкучасовната музичко - забавна програма во рамките на првиот ден од Фестивалот ,, Риба и вино''...

Општина Дојран ги обезбеди парите за реконструкција на колекторскиот систем и за нова пречистителна станица

Околу 3,5 милиони евра обезбеди општина Дојран изминатиов период за решавање на проблемот со дотраениот колекторски систем но и за изградба на нова пречистителна...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...