КУД „Сушевски бисери“ од Сушево во понеделник организира концерт во чест на големата радосна вест !

КУД ,,Сушевски бисери'' од населеното место Сушево општина Василево кој со години го негува традиционалниот македонски мелос но и ора, во понеделник на  25...

Почнаа работите за целосно асфалтирање на патот Нова Маала – Чанаклија, градоначалникот на Василево очекува да се заврши за...

Во рок од 4 месеци ќе треба конечно да се поврзат населените места Чанаклија и Нова Маала со асфалтен пат. Откако општина Василево обезбеди...

Едно лице загина а десетина други се повредени во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај Василево (фото)

Попладнево околу 19 часот на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш пред влезот кон Василево се случи тешка сообраќајка помеѓу две патнички возила во која едно...

Објавен тендерот за асфалтирање на улицата до црквата Св.Илија во Радичево, Општина Василево

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го објави тендерот за избор на фирма која ќе ја асфалтира улицата од селото до Црквата Св....

Василево донесе одлука за свое учество во проект за изградба на улица во Добрашинци

Советот на општина Василево на вонредна седница, донесе Одлука за сопствено учество на Општината за реализација на проектот за изградба на улица во с.Добрашинци....

Заврши одбојкарскиот турнир во Сушево под покровителство на Општина Василево – познати победниците !

Заврши одбојкарскиот турнир во населеното место Сушево по повод празникот ,,Мала Богородица“ под покровителство на Општина Василево. На турнирот учествуваа вкупно 6 екипи и...

Се спрема теренот за асфалтирање улици во Василево и Сушево, Јанев најавува и во други населени места

Деновиве во општина Василево, градежна механизација работи на подготовка на теренот за асфалтирање на пет улици од кои четири во општинскиот центар и една...

Општина Василево формираше мобилни тимови кои ќе им помагаат на старите и изнемоштени и лицата со попреченост

Општина Василево формираше мобилни тимови кои во наредниот период за време на кризата со коронавирусот во земјава ќе помагаат на старите и изнемоштени лица...

Фото и видео – Пеевме од срце за Стојче и сите хумани луѓе, вели Саше по хуманитарната забава во...

Во Домот на културата во Градашорци општина Василево,  Санде од ,,Алегро Бенд’’ и Саше Митев со ,,Стакато Бенд’’ одржаа хуманитарна забава за младиот Стојче...

Во струмичко Нова Маала поставени 4 метални крста за доаѓањето на Папата Фрањо во државата

Викендов со благослов на Н.В.П д-р. Киро Стојанов, бискуп Скопски и епарх Струмичко-скопски, по повод пасторалната посета на Папата Фрањо на Македонија, во парохијата...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...