200 семејства од Валандовско, Струмичко и Дојранско добија хуманитарни пакети од МАТТО

1230
İşbirliği Köprüsüdür.

Стопанската комора Македонија – Турција (МАТТО) врачи хуманитарните пакети со храна и средства за хигиена, на 200 семејствата, кои имаат потреба од ваков вид поддршка, особено во сегашните услови на пандемијата од Коронавирусот и во пресрет на светиот месец Рамазан.

Како што соопштуваат, пакетите се врачени на семејства од рурални средини, валандовските села Калково, Казандол, Чаликли, Дедели, Пиристан, Бахчебос, Кочулу, Дојран и околните села Ѓопчели, Хасанли и Куртхамзали и селата во Општина Струмица – Орманли, Мемишли и Дорломбос.

Ајдован Адемоски, претседателот на МАТТО, членките на Стопанската комора Македонија – Турција, изјави дека активно се ангажирани во поддршка на јавното здравство, бизниси и населението, во услови на епидемијата, а во рамките на општествена одговорност.

,,За добри дела не се зборува. Ова го кажуваме јавно, не за да се промовираме туку да го поттикнеме секој еден кој може, на кој било начин, да придонесе за поддршка на општеството, тоа да го стори, за да можеме полесно да продолжиме ден подоцна, нагласи Адемоски .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.