Џио утре против Вардар во сала Парк за прво место и потврди дека Струмица е одбојкарски бастион

1357

Одбојкарите на Џио Струмица во понеделник (9.12) ќе го одигра дерби натпреварот со скопски Вардар за лидерската позиција во Шампионатот. Натпреварот ќе започне во 17 часот и 30 минути во спортската сала Парк , каде одбојкарите на Струмица со победа ќе го превземат првото место во одбојкарското првенство од кое ќе ги стартуваат мечевите од втората фаза.

Станува збор за исклучително важен натпревар имајки во предвид дека Вардар сака ова сезона да го превземе приматот на Џио Струмица кој е бранител на двојната круна од минатата сезона. Црвено црните од Скопје за ова сезона осетно се засилија и во спротската сала Парк доаѓаат за да ја потврдат својата доминација со оглед дека се екипа која немат претрпено пораз

,, Екипата е максимално подготвена за овој меч кој е од исклучителна важност за нас. Имавме период за одмор со оглед дека последното коло бевме слободни и го искористивме за пријателски мечеви со пријателскиот клуб Разлог од Бугарија. Ги констатиравме нашите аномалии и работевме на нивно отстранување. За разлика од лани сениорскито состав е ослабнет со двајца клучни играчи но се надеваме дека струмичката публика ке биде со нас во нашат цел , победа за епитетот есенски прваци,, велат од клубот

Џио Струмица ова сезона нема пораз но не и полн учинок бидејки на гостувањето на гостувањето во Тетово славеа со 3:2 и се наога на втората позиција.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.