Ќе се реконструира патот до Добрашинци од крстосницата кон брана Турија – распишан тендерот

660

Канцеларијата на Светска Банка во Скопје преку договорениот орган Министерство за траснпорт и врски го распиша тендерот за реконструкција на локалниот пат од крстосница со пат кон брана Турија до центарот на Добрашинци во општина Василево. Станува збор за делница од 1320 метри чија  ширината ќе биде околу 6 метри, односно се планира да бидат асфалтирани 7554 м.

Станува збор  за Тендер 4 – Градежни работи за подобрување на инфраструктурата на локалните патишта во избрани општини согласно изработени основни проекти – Дел 5 БЗП Број: LRCP-9034-MK-RFB-A.2.1.4(5) каде спаѓа и ова делница за која економските оператори своите понудите е до може да ги достават до 25 јануари, 2023 година а  рокот  за изградба на патот три месеци .

Пред една година ветив асфалтирање на локалниот пат од крстосница со пат кон Брана Турија до центар во с.Доброшинци кој е навистина во катастрофална состојба.  Од прв ден работиме посветено и фокусирано на решавање на децениски проблеми на нашите сожители. Од првиот ден кога станав градоначалник активно работиме на проектот за реконструкција на патниот правец локален пат од крстосница со пат кон Брана Турија до центар во с.Доброшинци. Овој локален пат е од витално значење за секојдневното живеење на граѓаните од населените места Добрашинци,Нова Маала, Висока Маала и Чанаклија“, напиша на својот ФБ профил, градоначалникот на општина Василево Славе Андонов,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.