Мијалов по трите пораза си поднесе оставка, управата на РК Радовиш сака да остане оти им е потребен

1579

Кормиларот на радовишани Љупче Мијалов по поразот од Прилеп во гости си поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб. Оставката доаѓа откако РК Радовиш во трите кола за опстанок во суперлигашкото друштво не забележа победа со што лошо го почна Плеј аут натпреварувањето кое треба да ги даде екипите кои остануваат во Супер лигата а кои ќе се преселат во понизок ранг на натпреварување.

,,Превзедов морална одговорност со оглед дека мојот тим лошо го почна плеј аут натпреврувањето а во вакви случаи секако дека тренерот е тој што е прв кој мора да превзеде одговорност,,кусо ни изјави Мијалов кој вели дека овие денови ќе седне со управата на клубот што и како понатаму со неговиот ангажман во РК Радовиш

Мијалов сениорскиот состав на РК Радовиш го води од 2016. Претходно беше стандарден играч на радовишани а паралелно и тренер на пионерите, кадетите и младинците на овој суперлигаш.

Игор Конзулов од управата на РК Радовиш потврди дека Мијалов си поднел оставка и дека веќе се разговара со одредени лица но не сакаше да открие. Кажа дека сака Мијалов да остане во клубот бидејки со неговото искуство е потребен на РК Радовиш.

,, Во четврток ќе се знае се. Сакаме Мијалов да остане во клубот во стручниот штаб бидејки тој најдобро го знае тимот. Лично мислам дека имаме добра екипа. Иако лошо почнавме сепак се надевам дека ќе го оствариме планот,, ни изјави Игор Конзулов

РК Радовиш претрпе порази во Плеј аутот претрпе порази од Работнички во Скопје, Младост Богданци на свој терен и од Прилеп. Следното коло го пречекува кавадаречки Тиквеш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.